Connect with us

Ciekawe

Czym jest skitouring i jak dobrać odpowiedni sprzęt?

Published

on

Skitouring nazywany jest inaczej skialpinizmem, narciarstwem wysokogórskim lub foczeniem. Czym to się różni od zwykłej turystyki oraz narciarstwa alpejskiego? Zakupu jakiego sprzętu wymaga ten rodzaj zimowej aktywności?

Co to w ogóle jest skitouring?

Najprościej rzecz ujmując, jest to styl zdobywania gór, który polega na pokonywaniu drogi za pomocą nart wyposażonych w wiązania narciarskie, które są przeznaczone i do zjazdu i do podchodzenia. W tej aktywności używa się także specjalnego obuwia skitourowego, fok, czyli pasów materiału, które zakłada się na ślizg podczas podchodzenia oraz kijów z możliwością regulacji długości.

Istnieją trzy odmiany narciarstwa wysokogórskiego. Klasyczny polega na podchodzeniu na szczyt i zjazdu w doliny. Freeride to wyszukiwanie nieco bardziej wymagających stoków i zjazd trudnymi zboczami. Najbardziej sportowym stylem jest skirunning, który polega na tym, aby jak najszybciej podejść na szczyt i jak najszybciej z niego powrócić.

Skompletowanie dobrego sprzętu to podstawa

Wielbiciele sportów zimowych jeszcze zanim zakupią sprzęt powinni sprawdzić, czy ten rodzaj aktywności przypadnie im do gustu. W tym celu można wypożyczyć cały komplet i wyruszyć na wycieczkę skiturową z kimś doświadczonym. Jeśli podróż się spodoba, można zacząć kompletować swój własny sprzęt.

Wybór sprzętu nie jest łatwy, więc warto zapoznać się z tym, na co zwrócić uwagę podczas jego kompletowania. Po pierwsze, należy się zastanowić, która odmiana skitouringu najbardziej się podoba. Do różnych odmian niezbędny jest nieco inny sprzęt. Największe różnice będą wówczas dotyczyły wiązań i butów.

W jaki sposób wybrać sprzęt skitourowy?

Najważniejsze są buty, które muszą być odpowiednio dopasowane. Za duże mogą być przyczyną bolesnych otarć, a także za słabo trzymać stopy, z kolei za małe poprzez uciskanie będą osłabiały krążenie krwi. Kolejną rzeczą są narty, które różnią się od zwykłych zjazdówek głównie wagą oraz sztywnością. Są lżejsze i bardziej miękkie.

Narty przeznaczone do freeride’u z kolei są szersze i cięższe, a ponadto posiadają masywniejsze wiązania i często roker (podgięcie czubków). Modele do skirunningu są najlżejsze i przeznaczone dla osób, które mają bardzo dobrze opanowaną technikę zjazdu. Jeśli chodzi o wiązania, to istnieją 2 rodzaje wersji skitourowych – klasyczne wiązania szynowe (wygodne podczas długich wycieczek) oraz wiązania TLT (zapewniają redukcję wagi). Oprócz tego należy wyposażyć się w foki, które umożliwiają podchodzenie nawet stromym zboczem, a także sprzęt zapewniający bezpieczeństwo, czyli kijki, kask oraz zestaw lawinowy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/ skitouring.

Continue Reading
Advertisement

Ciekawe

Jak powstają dźwigary betonowe sprężone?

Published

on

Bez konstrukcji sprężonych typu dźwigary betonowe bardzo trudno byłoby postawić wiele obiektów architektonicznych. Dźwigary charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na obciążenia, które wynikają z działania sił wewnętrznych.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Zasiłki socjalne na dzieci w Polsce i za granicą

Published

on

Praca za granicą to dla większości z nas szansa na znacznie większe zarobki oraz możliwość podnoszenia kwalifikacji. Praca za granicą to jednak także czas rozłąki z rodziną – bardzo często decydujemy się na pozostawienie bliskich w Polsce. Wyjeżdżając za granicę zadbajmy o zabezpieczenie naszych bliskich. Warto zainteresować się zasiłkami socjalnymi dla dzieci osób pracujących na terenie Niemiec. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Dlaczego warto używać butów rowerowych?

Published

on

Kolarstwo wymaga używania profesjonalnego sprzętu. Teoretycznie można jeździć na rowerze bez niego, ale będzie to na dłuższą metę niewygodne. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia rowerzysty są buty rowerowe. Dlaczego warto ich używać? Czym różnią się od zwykłych butów?
(więcej…)

Continue Reading

Sprawdź

Najciekawsze