Connect with us

Ciekawe

Czym jest skitouring i jak dobrać odpowiedni sprzęt?

Published

on

Skitouring nazywany jest inaczej skialpinizmem, narciarstwem wysokogórskim lub foczeniem. Czym to się różni od zwykłej turystyki oraz narciarstwa alpejskiego? Zakupu jakiego sprzętu wymaga ten rodzaj zimowej aktywności?

Co to w ogóle jest skitouring?

Najprościej rzecz ujmując, jest to styl zdobywania gór, który polega na pokonywaniu drogi za pomocą nart wyposażonych w wiązania narciarskie, które są przeznaczone i do zjazdu i do podchodzenia. W tej aktywności używa się także specjalnego obuwia skitourowego, fok, czyli pasów materiału, które zakłada się na ślizg podczas podchodzenia oraz kijów z możliwością regulacji długości.

Istnieją trzy odmiany narciarstwa wysokogórskiego. Klasyczny polega na podchodzeniu na szczyt i zjazdu w doliny. Freeride to wyszukiwanie nieco bardziej wymagających stoków i zjazd trudnymi zboczami. Najbardziej sportowym stylem jest skirunning, który polega na tym, aby jak najszybciej podejść na szczyt i jak najszybciej z niego powrócić.

Skompletowanie dobrego sprzętu to podstawa

Wielbiciele sportów zimowych jeszcze zanim zakupią sprzęt powinni sprawdzić, czy ten rodzaj aktywności przypadnie im do gustu. W tym celu można wypożyczyć cały komplet i wyruszyć na wycieczkę skiturową z kimś doświadczonym. Jeśli podróż się spodoba, można zacząć kompletować swój własny sprzęt.

Wybór sprzętu nie jest łatwy, więc warto zapoznać się z tym, na co zwrócić uwagę podczas jego kompletowania. Po pierwsze, należy się zastanowić, która odmiana skitouringu najbardziej się podoba. Do różnych odmian niezbędny jest nieco inny sprzęt. Największe różnice będą wówczas dotyczyły wiązań i butów.

W jaki sposób wybrać sprzęt skitourowy?

Najważniejsze są buty, które muszą być odpowiednio dopasowane. Za duże mogą być przyczyną bolesnych otarć, a także za słabo trzymać stopy, z kolei za małe poprzez uciskanie będą osłabiały krążenie krwi. Kolejną rzeczą są narty, które różnią się od zwykłych zjazdówek głównie wagą oraz sztywnością. Są lżejsze i bardziej miękkie.

Narty przeznaczone do freeride’u z kolei są szersze i cięższe, a ponadto posiadają masywniejsze wiązania i często roker (podgięcie czubków). Modele do skirunningu są najlżejsze i przeznaczone dla osób, które mają bardzo dobrze opanowaną technikę zjazdu. Jeśli chodzi o wiązania, to istnieją 2 rodzaje wersji skitourowych – klasyczne wiązania szynowe (wygodne podczas długich wycieczek) oraz wiązania TLT (zapewniają redukcję wagi). Oprócz tego należy wyposażyć się w foki, które umożliwiają podchodzenie nawet stromym zboczem, a także sprzęt zapewniający bezpieczeństwo, czyli kijki, kask oraz zestaw lawinowy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/ skitouring.

Continue Reading
Advertisement

Ciekawe

Znajdź idealne miejsce na swoje wesele

Published

on

Wesela od dawna stanowiły wyjątkową okazję do tego, aby spotkać się w gronie bliskich i znajomych i wspólnie świętować wejście w związek małżeński. Dzisiaj organizacja wesela to przedsięwzięcie, którego planowanie rozpoczynamy na wiele miesięcy przed planowaną datą ślubu. Para młoda zazwyczaj pragnie, aby ich przyjęcie weselne było wyjątkowe – w tym celu szukają przede wszystkim wyjątkowej sali weselnej. Na co zwracać uwagę podczas poszukiwań?

(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Pierwszy wózek dla dziecka – jaki wybrać?

Published

on

Każda osoba wyczekująca przyjścia na świat swojego dziecka musi stanąć przed ważnym zadaniem – skompletowaniem wyprawki. Jednym z jej najważniejszych elementów, który będzie towarzyszył rodzicom i dziecku już od pierwszych dni, jest wózek. Jeszcze do niedawna oczywistą decyzją było kupno gondoli. Dzisiaj klasyczne wózki mają rywala w postaci nowoczesnych modeli wielofunkcyjnych. Czym charakteryzują się tego typu wózki? Sprawdź!

(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Szybki rozwód bez zbędnych komplikacji

Published

on

Większości z nas na usłyszenie hasła „rozwód” staje przed oczami obraz ciągnących się długimi miesiącami (a nawet latami) batalii na wokandzie sądu. Czy rozwiązanie małżeństwa musi być aż tak stresujące, długotrwałe i bolesne? Niekoniecznie! Wbrew pozorom rozwieść można się już podczas jednej rozprawy. W jakich przypadkach możliwe jest szybkie uzyskanie rozwodu? Sprawdź! (więcej…)

Continue Reading

Sprawdź

Najciekawsze