Connect with us

Dom i Wnętrze

Kształty wanien

Published

on

Każdy wie, że wanny mogą mieć różne kształty. Nie ma jednej, właściwej propozycji. Projektując swoją łazienkę trzeba zastanowić się, jaki kształt będzie najlepszy. Trzeba, więc rozważyć wszystkie możliwe opcje i przedyskutować za i przeciw. Jakie kształty wanien są dostępne na polskim rynku?

Wanny prostokątne

Bardzo popularne są wanny w kształcie prostokąta. Jak sama nazwa wskazuje są one długie i dość wąskie. Umożliwiają one swobodne i wygodne położenie się w niej dorosłej osoby, co jest wyjątkowo komfortowe. Wanny prostokątne zajmują sporo miejsca w łazience, więc powinny raczej pojawiać się w łazienkach o sporej powierzchni. To bezpieczna klasyka, która dobrze wygląda w każdym wnętrzu.

Wanna prostokątna wcale nie musi mieć prostego kształtu. Może mieć delikatne przewężenie ułatwiające wygodne ułożenie się w niej. Zwężenie można wykorzystać jako podłokietnik lub podstawkę pod kosmetyki. Na takim zwężeniu łatwiej jest też umieścić stolik łazienkowy.

Wanny narożne

Są to wanny, które mają kształt części koła. Montuje się je w narożnikach, więc dostępne są dwie wersje – prawa i lewa. Wanny te mają całkiem sporą pojemność, mimo że nie zajmują zbyt wiele miejsca. Są uznawane za bardzo praktyczne i nowoczesne, właśnie dlatego że umożliwiają wydajne wykorzystanie przestrzeni.

Wanny narożne zazwyczaj są krótsze niż wanny prostokątne. Oznacza to, że trudniej jest się w nich położyć. Jeśli jednak ktoś nie czuje potrzeby, by wylegiwać się w wannie i wystarczy mu pozycja półleżąca, to wanna narożna może zdać egzamin i okazać się strzałem w dziesiątkę, który ożywi i urozmaici aranżację wnętrza.

Wanny asymetryczne

Czasami można też znaleźć wanny asymetryczne. Są one podobne do wanien prostokątnych z tą jednak różnicą, że oba końce wanny mają inną szerokość. Przykładowo, wanna ma szerokość 90 cm na długości 80 cm. Z drugiego końca ma 60 cm szerokości i 90 długości. Oba te końce są połączone, więc ukośną powierzchnią.

Skąd wynika taki kształt? Jest on inspirowany anatomią człowieka. W szerszej części można usiąść i swobodnie zmieścić swoje biodra, barki i ramiona – czyli najszersze części ciała. W wąskiej części swobodnie zmieszczą się nogi i stopy. To świetne rozwiązanie!

Wanny asymetryczne są nowoczesne, a przez to wciąż nieśmiało wybierane przy projektowaniu aranżacji łazienki. Tendencja ta jednak może się zmienić, bo wanny te są ciekawą alternatywą dla wanien prostokątnych. Ich ceny są bardzo zbliżone, więc ostatecznego wyboru należy dokonać sugerując się wyglądem pomieszczenia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://1lazienka.pl/category/wanny-prostokatne.

Continue Reading
Advertisement

Dom i Wnętrze

Lider branży okiennej

Published

on

Stolarka okienna i drzwiowa to element, który musi znaleźć się w każdym domu, aby myśleć o zamieszkaniu w takim miejscu. Niektórych elementów nie trzeba posiadać, ale okna i drzwi są koniecznością. (więcej…)

Continue Reading

Dom i Wnętrze

W poszukiwaniu inspiracji na piękną kuchnię

Published

on

Nowoczesna i funkcjonalna kuchnia to miejsce, gdzie z chęcią spędzamy czas. Zaprojektowanie takiego wnętrza nie jest dzisiaj trudne – pomogą nam w tym nie tylko firmy specjalizujące się w meblach kuchennych, ale również sami dekoratorzy czy architekci wnętrz. O czym pamiętać podczas aranżowania przestrzeni kuchennej? (więcej…)

Continue Reading

Dom i Wnętrze

Dobre meblościanki do salonu

Published

on

Osoby twierdzące, że meblościanki do salonu wyszły z mody są w błędzie. Może i tego rodzaju meble nie należą do stylu nowoczesnego, ale tradycyjne wyposażenie wnętrz jest nadal na topie i wiele osób chętnie kupuje takie meble. (więcej…)

Continue Reading

Sprawdź

Najciekawsze