Connect with us

Dom i Wnętrze

Kształty wanien

Published

on

Każdy wie, że wanny mogą mieć różne kształty. Nie ma jednej, właściwej propozycji. Projektując swoją łazienkę trzeba zastanowić się, jaki kształt będzie najlepszy. Trzeba, więc rozważyć wszystkie możliwe opcje i przedyskutować za i przeciw. Jakie kształty wanien są dostępne na polskim rynku?

Wanny prostokątne

Bardzo popularne są wanny w kształcie prostokąta. Jak sama nazwa wskazuje są one długie i dość wąskie. Umożliwiają one swobodne i wygodne położenie się w niej dorosłej osoby, co jest wyjątkowo komfortowe. Wanny prostokątne zajmują sporo miejsca w łazience, więc powinny raczej pojawiać się w łazienkach o sporej powierzchni. To bezpieczna klasyka, która dobrze wygląda w każdym wnętrzu.

Wanna prostokątna wcale nie musi mieć prostego kształtu. Może mieć delikatne przewężenie ułatwiające wygodne ułożenie się w niej. Zwężenie można wykorzystać jako podłokietnik lub podstawkę pod kosmetyki. Na takim zwężeniu łatwiej jest też umieścić stolik łazienkowy.

Wanny narożne

Są to wanny, które mają kształt części koła. Montuje się je w narożnikach, więc dostępne są dwie wersje – prawa i lewa. Wanny te mają całkiem sporą pojemność, mimo że nie zajmują zbyt wiele miejsca. Są uznawane za bardzo praktyczne i nowoczesne, właśnie dlatego że umożliwiają wydajne wykorzystanie przestrzeni.

Wanny narożne zazwyczaj są krótsze niż wanny prostokątne. Oznacza to, że trudniej jest się w nich położyć. Jeśli jednak ktoś nie czuje potrzeby, by wylegiwać się w wannie i wystarczy mu pozycja półleżąca, to wanna narożna może zdać egzamin i okazać się strzałem w dziesiątkę, który ożywi i urozmaici aranżację wnętrza.

Wanny asymetryczne

Czasami można też znaleźć wanny asymetryczne. Są one podobne do wanien prostokątnych z tą jednak różnicą, że oba końce wanny mają inną szerokość. Przykładowo, wanna ma szerokość 90 cm na długości 80 cm. Z drugiego końca ma 60 cm szerokości i 90 długości. Oba te końce są połączone, więc ukośną powierzchnią.

Skąd wynika taki kształt? Jest on inspirowany anatomią człowieka. W szerszej części można usiąść i swobodnie zmieścić swoje biodra, barki i ramiona – czyli najszersze części ciała. W wąskiej części swobodnie zmieszczą się nogi i stopy. To świetne rozwiązanie!

Wanny asymetryczne są nowoczesne, a przez to wciąż nieśmiało wybierane przy projektowaniu aranżacji łazienki. Tendencja ta jednak może się zmienić, bo wanny te są ciekawą alternatywą dla wanien prostokątnych. Ich ceny są bardzo zbliżone, więc ostatecznego wyboru należy dokonać sugerując się wyglądem pomieszczenia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://1lazienka.pl/category/wanny-prostokatne.

Continue Reading
Advertisement

Dom i Wnętrze

Wybierz zadaszenie tarasu i ciesz się latem!

Published

on

Nawet niewielki taras może stać się naszą wypoczynkową oazą w trakcie lata – przekonują architekci i projektanci wnętrz i ogrodów. Poprzez dobranie odpowiednich mebli i dodatków stworzymy miejsce, które pozwoli nam odpocząć po trudnym dniu i zrelaksować się blisko zieleni.

(więcej…)

Continue Reading

Dom i Wnętrze

Dzisiejsza kuchnia – prostota i wygodna

Published

on

Dzisiejsza kuchnia to serce domu. Bardzo często jest otwarta na salon. To tutaj spędzamy dużo czasu. Wspólnie jemy posiłki, gotujemy, rozmawiamy. Jak zaaranżować kuchnię, która będzie wygodna i elegancka?
(więcej…)

Continue Reading

Dom i Wnętrze

Wybierz materac idealny do spania!

Published

on

Aby zapewnić sobie i zdrowie i dobre samopoczucie musimy pomyśleć o tym, jak wypoczywać prawidłowo. Kupno dopasowane do naszych potrzeb materaca jest kluczowe, aby każdego ranka budzić się w doskonałym humorze i dobrym zdrowiu. Jaki materac wybrać, aby móc spać wygodniej?

(więcej…)

Continue Reading

Sprawdź

Najciekawsze