Connect with us

Ciekawe

Zasiłki socjalne na dzieci w Polsce i za granicą

Published

on

Praca za granicą to dla większości z nas szansa na znacznie większe zarobki oraz możliwość podnoszenia kwalifikacji. Praca za granicą to jednak także czas rozłąki z rodziną – bardzo często decydujemy się na pozostawienie bliskich w Polsce. Wyjeżdżając za granicę zadbajmy o zabezpieczenie naszych bliskich. Warto zainteresować się zasiłkami socjalnymi dla dzieci osób pracujących na terenie Niemiec.

Kindergeld a 500+ – czym się różnią?

Zasiłki socjalne na dzieci różnią się pomiędzy Polską a Niemcami – jaka jest różnica pomiędzy Kindergeld a 500+? Podstawową różnicą jest to, że Kindergeld może być wypłacany do 25 roku życia dziecka, polski zasiłek obejmuje dzieci do 18. roku życia. Niewiele osób jest świadomych, że zasiłki te wpływają na siebie kiedy wnioskuje o nie osoba pracująca na terenie Niemiec.

Pracując legalnie w Niemczech możemy wnioskować o Kindergeld – jest on należny pracownikom, którzy nabyli nieograniczony obowiązek podatkowy. Obowiązek ten nabywa się poprzez nieprzerwaną pracę i odprowadzanie podatków przez okres 6 miesięcy oraz posiadanie meldunku w Polsce razem z dzieckiem. Pamiętajmy, że o Kindergeld możemy wnioskować do 6 miesięcy wstecz! Jeśli w tym samym czasie przysługuje nam również 500+ konieczne jest złożenie wniosków o przyznanie zasiłku w odpowiednich urzędach w Polsce i w Niemczech. Na podstawie konkretnej sytuacji rodzinnej dane urzędy decydują, który kraj ma pierwszeństwo w wypłacaniu świadczeń na dziecko – to nie beneficjent podejmuje tę decyzję.

Dodatek dyferencyjny – czym jest?

Zasiłki rodzinne w Niemczech oraz 500+ na mocy prawa Unii Europejskiej podlegają koordynacji świadczeń. Jeśli zapadnie decyzja o wypłacaniu 500+ w Polsce zostanie nam przyznany tak zwany dodatek dyferencyjny. Jest to nic innego jak wyrównanie kwoty 500+ do wysokości kwoty Kindergeld.

 

 

Continue Reading
Advertisement

Ciekawe

Jak powstają dźwigary betonowe sprężone?

Published

on

Bez konstrukcji sprężonych typu dźwigary betonowe bardzo trudno byłoby postawić wiele obiektów architektonicznych. Dźwigary charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na obciążenia, które wynikają z działania sił wewnętrznych.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Dlaczego warto używać butów rowerowych?

Published

on

Kolarstwo wymaga używania profesjonalnego sprzętu. Teoretycznie można jeździć na rowerze bez niego, ale będzie to na dłuższą metę niewygodne. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia rowerzysty są buty rowerowe. Dlaczego warto ich używać? Czym różnią się od zwykłych butów?
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Bryczesy – jakie wybrać?

Published

on

Kupno spodni do jazdy konnej nie jest najłatwiejszym zadaniem. Standardowe legginsy nie zdają tutaj egzaminu. Aby czuć się w siodle swobodnie i bezpiecznie, należy standardowe spodnie zastąpić bryczesami zaprojektowanymi z myślą o osobach jeżdżących konno. Jak wybrać najlepszy bryczesy? Sprawdź nasze rady!

(więcej…)

Continue Reading

Sprawdź

Najciekawsze