Connect with us

Ciekawe

Czym jest skitouring i jak dobrać odpowiedni sprzęt?

Published

on

Skitouring nazywany jest inaczej skialpinizmem, narciarstwem wysokogórskim lub foczeniem. Czym to się różni od zwykłej turystyki oraz narciarstwa alpejskiego? Zakupu jakiego sprzętu wymaga ten rodzaj zimowej aktywności?

Co to w ogóle jest skitouring?

Najprościej rzecz ujmując, jest to styl zdobywania gór, który polega na pokonywaniu drogi za pomocą nart wyposażonych w wiązania narciarskie, które są przeznaczone i do zjazdu i do podchodzenia. W tej aktywności używa się także specjalnego obuwia skitourowego, fok, czyli pasów materiału, które zakłada się na ślizg podczas podchodzenia oraz kijów z możliwością regulacji długości.

Istnieją trzy odmiany narciarstwa wysokogórskiego. Klasyczny polega na podchodzeniu na szczyt i zjazdu w doliny. Freeride to wyszukiwanie nieco bardziej wymagających stoków i zjazd trudnymi zboczami. Najbardziej sportowym stylem jest skirunning, który polega na tym, aby jak najszybciej podejść na szczyt i jak najszybciej z niego powrócić.

Skompletowanie dobrego sprzętu to podstawa

Wielbiciele sportów zimowych jeszcze zanim zakupią sprzęt powinni sprawdzić, czy ten rodzaj aktywności przypadnie im do gustu. W tym celu można wypożyczyć cały komplet i wyruszyć na wycieczkę skiturową z kimś doświadczonym. Jeśli podróż się spodoba, można zacząć kompletować swój własny sprzęt.

Wybór sprzętu nie jest łatwy, więc warto zapoznać się z tym, na co zwrócić uwagę podczas jego kompletowania. Po pierwsze, należy się zastanowić, która odmiana skitouringu najbardziej się podoba. Do różnych odmian niezbędny jest nieco inny sprzęt. Największe różnice będą wówczas dotyczyły wiązań i butów.

W jaki sposób wybrać sprzęt skitourowy?

Najważniejsze są buty, które muszą być odpowiednio dopasowane. Za duże mogą być przyczyną bolesnych otarć, a także za słabo trzymać stopy, z kolei za małe poprzez uciskanie będą osłabiały krążenie krwi. Kolejną rzeczą są narty, które różnią się od zwykłych zjazdówek głównie wagą oraz sztywnością. Są lżejsze i bardziej miękkie.

Narty przeznaczone do freeride’u z kolei są szersze i cięższe, a ponadto posiadają masywniejsze wiązania i często roker (podgięcie czubków). Modele do skirunningu są najlżejsze i przeznaczone dla osób, które mają bardzo dobrze opanowaną technikę zjazdu. Jeśli chodzi o wiązania, to istnieją 2 rodzaje wersji skitourowych – klasyczne wiązania szynowe (wygodne podczas długich wycieczek) oraz wiązania TLT (zapewniają redukcję wagi). Oprócz tego należy wyposażyć się w foki, które umożliwiają podchodzenie nawet stromym zboczem, a także sprzęt zapewniający bezpieczeństwo, czyli kijki, kask oraz zestaw lawinowy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/ skitouring.

Continue Reading
Advertisement

Ciekawe

Szybki rozwód – to możliwe?

Published

on

 

W ubiegłym roku ponad 50 tysięcy małżeństw miało swój przykry finał na sali sądowej. Większość osób stojących przed wizją ostatecznej rozłąki z wieloletnim (zazwyczaj) partnerem przygotowuje się psychicznie na długie i wyczerpujące postępowanie. Okazuje się, że proces rozwodowy nie musi ciągnąć się latami, a nawet miesiącami. W jakich okolicznościach możliwe jest uzyskanie „szybkiego rozwodu”? Sprawdź! (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Ubezpieczenie OC – co należy wiedzieć?

Published

on

 

 

Na barkach każdego właściciela samochodu czy motocykla spoczywa obowiązek ubezpieczenia swojego wozu. Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest szeroki. Możemy korzystać z opcji dodatkowych dających nam większe poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy albo skorzystać wyłącznie z polisy OC, czyli podstawowego ubezpieczenia, które prawnie zobowiązany jest wykupić każdy kierowca. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC? Sprawdź! (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Kilka słów na temat pięknych niwaków

Published

on

 

Wielu właścicieli ogrodów zachwyca się stylem pochodzącym z Kraju Kwitnącej Wiśni. Nic więc dziwnego, że starają oni się wykonać pewne czynności, które pozwolą na przeobrażenie zielonego terenu w japoński raj. Nie jest to trudne zadanie. Wystarczy, że odpowiednio uformują swoje iglaki w taki sposób, aby przypominały tzw. niwaki.
(więcej…)

Continue Reading
Sitemap

Sprawdź

Najciekawsze