Connect with us

Ciekawe

Kilka słów na temat pięknych niwaków

Published

on

 

Wielu właścicieli ogrodów zachwyca się stylem pochodzącym z Kraju Kwitnącej Wiśni. Nic więc dziwnego, że starają oni się wykonać pewne czynności, które pozwolą na przeobrażenie zielonego terenu w japoński raj. Nie jest to trudne zadanie. Wystarczy, że odpowiednio uformują swoje iglaki w taki sposób, aby przypominały tzw. niwaki.

Co wiemy o niwakach?

Dziwna nazwa, prawda? O ile słowo „bonsai” jest bardzo popularne i dużo ludzi je zna, tak o niwakach mało kto słyszał (szczególnie gdy mieszka w mieście i na co dzień nie uprawia roślin). Nie pozostaje więc nic innego, tylko ogólnie wyjaśnić, co kryje się pod tym tajemniczym i jednocześnie dość zabawnie brzmiącym określeniem.

Okazuje się, że chodzi tutaj o specyficzne drzewka spotykane właśnie w japońskich ogrodach. Ich zadaniem jest stworzenie jedynej w swoim rodzaju struktury (kompozycji) ogrodowej. Od bonsai różni je to, że nie są roślinami typowo doniczkowymi, a wyrastają bezpośrednio z ziemi (gruntu). Jednak niwaki spotykane na polskich działkach są nieco inne, bo formuje się je z konkretnych drzew.

Iglaki zamieniane w japońskie cuda

Dzięki uformowanym w bardzo ciekawe, oryginalne kształty, niwakom można wręcz „wyczarować” naturalny i jednocześnie magiczny krajobraz. Ogrodnicy w Polsce i innych krajach europejskich, którzy chcą osiągnąć podobny efekt, wykorzystują do tego celu głównie iglaki. Dlaczego? Po prostu nadają się one najlepiej zarówno do przycinania, jak i do formowania (mowa np. o cisach, jałowcach, cyprysikach oraz sosnach karłowatych).

Jednak, aby zrobić z nich niwaki, należy wybrać tylko takie drzewka iglaste, które rosną w ogrodzie od co najmniej kilku lat. Następnie trzeba z pomocą sekatora usunąć zbędne gałązki, a także wszystkie sęki. Z pozostawionych igiełek tworzy się różne formy (od „chmurek” po „talerzyki”). Wtedy iglaki wyglądają, jakby były porwane przez wiatr. Nie można też zapominać o ich odpowiedniej pielęgnacji i nawożeniu w wybranych miesiącach.

Rola japońskich drzewek

Podsumowując ten artykuł, warto nadmienić, że niwak odgrywa bardzo ważną rolą we wszystkich japońskich ogrodach (nawet tych mniejszych). To roślina, która ma nie tylko znaczenie kulturowe dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Japończycy traktują ją bowiem niczym dzieło magiczne. Aspekt duchowy jest więc na pierwszym miejscu. Co ciekawe, nie przesadzają jednak z ilością takich drzewek. Stawiają na minimalizm połączony z trzema podstawowymi elementami krajobrazu, takimi jak: kamyki, piasek oraz woda.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/exclusive-bonsai-iglaste-niwaki.html.

Continue Reading
Advertisement

Ciekawe

DApps – nowa, zdecentralizowana aplikacja

Published

on

Blockchain application development jest usługą cieszącą się sporą popularnością. To właśnie dzięki temu można mówić w chwili obecnej o DApps – zdecentralizowanych aplikacjach. Co trzeba dokładnie wiedzieć na ten temat? Oto kilka istotnych informacji. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Tusz do drukarki Canon Pixma TS5150 – jak wybrać najlepszy?

Published

on

Drukarka to niezwykle przydatne urządzenie, które ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków. Wielofunkcyjny, praktyczny sprzęt przyda się między innymi podczas drukowania dokumentów, plików i zdjęć.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Szybki rozwód – to możliwe?

Published

on

 

W ubiegłym roku ponad 50 tysięcy małżeństw miało swój przykry finał na sali sądowej. Większość osób stojących przed wizją ostatecznej rozłąki z wieloletnim (zazwyczaj) partnerem przygotowuje się psychicznie na długie i wyczerpujące postępowanie. Okazuje się, że proces rozwodowy nie musi ciągnąć się latami, a nawet miesiącami. W jakich okolicznościach możliwe jest uzyskanie „szybkiego rozwodu”? Sprawdź! (więcej…)

Continue Reading
Sitemap

Sprawdź

Najciekawsze