Connect with us

Ciekawe

Zasiłki socjalne na dzieci w Polsce i za granicą

Published

on

Praca za granicą to dla większości z nas szansa na znacznie większe zarobki oraz możliwość podnoszenia kwalifikacji. Praca za granicą to jednak także czas rozłąki z rodziną – bardzo często decydujemy się na pozostawienie bliskich w Polsce. Wyjeżdżając za granicę zadbajmy o zabezpieczenie naszych bliskich. Warto zainteresować się zasiłkami socjalnymi dla dzieci osób pracujących na terenie Niemiec.

Kindergeld a 500+ – czym się różnią?

Zasiłki socjalne na dzieci różnią się pomiędzy Polską a Niemcami – jaka jest różnica pomiędzy Kindergeld a 500+? Podstawową różnicą jest to, że Kindergeld może być wypłacany do 25 roku życia dziecka, polski zasiłek obejmuje dzieci do 18. roku życia. Niewiele osób jest świadomych, że zasiłki te wpływają na siebie kiedy wnioskuje o nie osoba pracująca na terenie Niemiec.

Pracując legalnie w Niemczech możemy wnioskować o Kindergeld – jest on należny pracownikom, którzy nabyli nieograniczony obowiązek podatkowy. Obowiązek ten nabywa się poprzez nieprzerwaną pracę i odprowadzanie podatków przez okres 6 miesięcy oraz posiadanie meldunku w Polsce razem z dzieckiem. Pamiętajmy, że o Kindergeld możemy wnioskować do 6 miesięcy wstecz! Jeśli w tym samym czasie przysługuje nam również 500+ konieczne jest złożenie wniosków o przyznanie zasiłku w odpowiednich urzędach w Polsce i w Niemczech. Na podstawie konkretnej sytuacji rodzinnej dane urzędy decydują, który kraj ma pierwszeństwo w wypłacaniu świadczeń na dziecko – to nie beneficjent podejmuje tę decyzję.

Dodatek dyferencyjny – czym jest?

Zasiłki rodzinne w Niemczech oraz 500+ na mocy prawa Unii Europejskiej podlegają koordynacji świadczeń. Jeśli zapadnie decyzja o wypłacaniu 500+ w Polsce zostanie nam przyznany tak zwany dodatek dyferencyjny. Jest to nic innego jak wyrównanie kwoty 500+ do wysokości kwoty Kindergeld.

 

 

Continue Reading
Advertisement

Ciekawe

Szybki rozwód – to możliwe?

Published

on

 

W ubiegłym roku ponad 50 tysięcy małżeństw miało swój przykry finał na sali sądowej. Większość osób stojących przed wizją ostatecznej rozłąki z wieloletnim (zazwyczaj) partnerem przygotowuje się psychicznie na długie i wyczerpujące postępowanie. Okazuje się, że proces rozwodowy nie musi ciągnąć się latami, a nawet miesiącami. W jakich okolicznościach możliwe jest uzyskanie „szybkiego rozwodu”? Sprawdź! (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Ubezpieczenie OC – co należy wiedzieć?

Published

on

 

 

Na barkach każdego właściciela samochodu czy motocykla spoczywa obowiązek ubezpieczenia swojego wozu. Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest szeroki. Możemy korzystać z opcji dodatkowych dających nam większe poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy albo skorzystać wyłącznie z polisy OC, czyli podstawowego ubezpieczenia, które prawnie zobowiązany jest wykupić każdy kierowca. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC? Sprawdź! (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Kilka słów na temat pięknych niwaków

Published

on

 

Wielu właścicieli ogrodów zachwyca się stylem pochodzącym z Kraju Kwitnącej Wiśni. Nic więc dziwnego, że starają oni się wykonać pewne czynności, które pozwolą na przeobrażenie zielonego terenu w japoński raj. Nie jest to trudne zadanie. Wystarczy, że odpowiednio uformują swoje iglaki w taki sposób, aby przypominały tzw. niwaki.
(więcej…)

Continue Reading
Sitemap

Sprawdź

Najciekawsze